Ciężko wyobrazić sobie świat bez dostępu do żywności. Na szczęście, nie brakuje firm, które mają pośredni lub bezpośredni wpływ na to, aby na co dzień mieć do czynienia z wieloma produktami żywnościowymi. To właśnie takie organizacje, z różnych krajów mogą postarać się o ISO 22000. 

Food Safety Management System

Czasem można spotkać się ze sformułowaniem Food Safety Management System (FSMS). Jest to nic innego, jak norma ISO 22000, którą zalicza się do międzynarodowych norm. To o nią mogą powalczyć różne przedsiębiorstwa, które chcą zdecydować się na wieloetapowe wdrożenie ISO 22000. Cały dokument jest bardzo obszerny, ale w skrócie można powiedzieć, że odnosi się ona do wdrażania, funkcjonowania oraz doskonalenia systemu zarządzania nastawionego na dostarczenie do klienta bezpiecznej żywności. Od hodowli, upraw przez produkcję po żywność na stół – jest wiele takich organizacji, gdzie taka norma ma prawo do bytu. Aczkolwiek, nie można zapomnieć o tym, że certyfikat ISO 22000 wymaga zachowania restrykcyjnych norm.

Dla kogo jest ISO 22000?

Wszyscy od razu myślą o organizacjach zajmujących się na co dzień produkcją żywności. Należy jednak zaznaczyć, że wymagania normy ISO 22000 spełnić mogą przedsiębiorstwa, których specjalizacją jest:

  • produkcja maszyn i urządzeń,
  • produkcja środków myjących i do dezynfekcji,
  • magazynowanie żywności,
  • produkcja opakowań mających kontakt z żywnością (szkło, papier, metal),
  • transport i dystrybucja.

Jak więc widać są to firmy, jakie w sposób pośredni wpływają na to, co dzieje się w łańcuchu produkcji żywności. Nie broni im to jednak postarać się o certyfikat, który jest w stanie podnieść ich prestiż.

Zaufanie wśród klientów

Audyt ISO 22000 ma za zadanie wykazać wszelkiego rodzaju niedociągnięcia, jeśli chodzi o tą normę. Na samym początku może być ich całkiem sporo. Trzeba być na to gotowym. Jednak po to jednostka DJB doradztwo wspiera klientów, aby zyskać pewność co do tego, że będzie można je w odpowiednim czasie zlikwidować. Tak, aby finalny audyt przebiegał już bez żadnych problemów.

Uzyskując certyfikat można wiele zyskać. Również, jeśli chodzi o względy finansowe. Nie można jednak zapomnieć o tym, że pieniądze są zaletą mniej ważną. Dzięki temu można zdobyć większe zaufanie potencjalnych klientów. To oni są ważni, aby byli wierni jednej marce. Nawet, jeżeli inna marka będzie w stanie zaoferować coś w niskiej cenie, konsumenci pozostaną przy tej organizacji, która udowadnia bezpieczeństwo żywności przy pomocy ISO 22000. 

 

Comments are closed.

louds.pl uylerlake.com zobacz więcej