W marketingu można wyróżnić trzy grupy osób. Ludzi zajmujących się tradycyjnym biznesem i wybierających tradycyjną formę reklamy jak radio czy telewizja. Ludzi młodszych, którzy ogarnięci są marketingiem Internetowym, a więc mediami społecznościowym, czy czerpaniem ruchu z wyszukiwarki. Oraz wreszcie ludzi, którzy łączą te dwie dziedziny.

Często zapominamy o marketingu na mniejszą skalę

Niezależnie do której grupy należymy, to zdarza się, że chcemy promować swój produkt aż za mocno. Otrzymujemy budżet z dotacji czy dysponujemy własnym i chcemy, żeby nasza reklama sięgała jak najdalej. Nic w tym dziwnego, w końcu mawia się, że reklama jest dźwignią handlu i to zdecydowanie prawda. Przecież, nawet jeśli produkujemy najlepszy produkt na świecie, to najpierw ktoś musi się o nim dowiedzieć. Nie stanie się tak bez skutecznego marketingu. Mimo wszystko często gubimy się w środkach masowego przekazu, czy niezrozumiałym Internecie, a zapominamy o prostszych formach reklamowania naszego produktu.

Czym są Produkty POS?

Są to środki marketingowe, poza głównym przekazem masowym, choć w szerszej skali mogą osiągać równie wysokie zasięgi. Produkty takie, to wszystko od ulotek, drobnych banerów czy standów reklamowych, aż do tak zwanych, „Infokiosków” zlokalizowanych w galeriach, czy przy przystankach autobusowych. Infokiosk, to interaktywna reklama umieszczona na wyświetlaczu komputera. Ostatni przykład pokazuje, że produkty, choć brzmią na staromodne, to idą z duchem czasu.

Dlaczego produkty POS są skuteczne?

Marketing tego typu jest niewątpliwie tańszy od tradycyjnej reklamy w telewizji czy radiu. Poza tym reklama w środkach masowego przekazu musi być ciągła. Dzieje się tak dlatego, że to działania mające na celu budować markę, a konkretnie świadomość produktu na rynku, aniżeli powodować natychmiastową sprzedaż.

Natomiast Produkty POS bardzo często wpływają na sprzedaż, ponieważ są obecne na miejscu sprzedaży. Przykładem są wszechobecne ulotki obecnie w galeriach, czy banery informujące, że w danym sklepie jest przecena, ale nie tylko. Takim działem jest w końcu nawet umieszczenie stojaka z napisem „tylko dzisiaj spodnie marki XYZ taniej o 40%” bezpośrednio w sklepie odzieżowym, a konkretnie przy danym stoisku. Taka forma reklamy bardzo często skłania konsumenta do zakupu produktu, którego nie potrzebuje, ale widząc tak dobrą ofertę myśli „co mi tam, w końcu i tak potrzebowałem nowych spodni.”

Badania pokazują, że 70% decyzji zakupowych podejmujemy na miejscu właśnie z uwagi na produkty reklamowe typu POS. Więc zanim podejmiemy współpracę z agencją reklamową obiecującą nam złote góry lub szarpniemy się na reklamę w przekazie tradycyjnym, to warto zadbać o podstawowy marketing w postaci prostych ulotek, standów, dyspenserów czy innych form reklamy na miejscu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Produkty POS.

Comments are closed.