Każdy kierowca musi pamiętać o dopełnieniu dwóch ważnych obowiązków: corocznego zlecania przeglądu samochodu oraz ubezpieczania go. Jakie ubezpieczenie samochodu musisz, a jakie możesz wykupić? Sprawdź!

OC – podstawowe ubezpieczenie samochodu

Polisa OC (odpowiedzialności cywilnej) to jedyne ubezpieczenie samochodu, które trzeba każdego roku odnawiać. Twoja polisa OC chroni przede wszystkim uczestników ruchu, którzy mogliby zostać przez Ciebie poszkodowani w wyniku kolizji. Zasada jest prosta: jeśli wyrządzisz szkodę materialną albo osobową, nie będziesz musiał płacić z własnej kiszeni. Poszkodowana strona otrzyma środki na pokrycie szkody z Twojej polisy. Co ciekawe, zakres OC określa ustawa. Mimo tego, ceny oferowane przez poszczególne firmy znacząco się od siebie różnią. Aby nie narażać się na niepotrzebne koszty, warto starannie poszukać najtańszej oferty.

Umowa z ubezpieczycielem podpisywana jest na rok. W tym przypadku należy bezwzględnie przestrzegać zasady ciągłości polisy. Na jakie konsekwencje muszą przygotować się zapominalscy kierowcy? Osoby, które w określonym czasie nie przedłużą umowy z towarzystwem lub nie nawiążą współpracy z inną firmą, muszą przygotować się na wysokie kary finansowe. W tym roku właściciele nieubezpieczonych „osobówek” zapłacą maksymalnie 6020 zł.

Dodatkowa ochrona

Aby czuć się pewnie w każdej sytuacji, warto rozszerzyć podstawową ochronę o dodatkowe polisy. Towarzystwa oferują kierowcom atrakcyjne polisy, które kompleksowo zabezpieczają pojazd, kierowcę i pasażerów w razie nieprzewidzianych sytuacji losowych – AC, autocasco i NNW. Zakres dodatkowych polis ustalany jest indywidualnie.

 

Comments are closed.