Kwas hialuronowy to substancja, która na dobre zagościła w klinikach medycyny estetycznej. Służy głównie do wstrzykiwania pod skórę, dzięki czemu można wykorzystać jej właściwości maksymalnie. Kwas hialuronowy znany jest przede wszystkim z takich zabiegów, jak powiększanie ust czy redukcja zmarszczek, gdzie wykorzystywane są jego właściwości wypełniające. Jakie jeszcze właściwości posiada ta cenna substancja?

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to związek, który znajduje się w wielu miejscach w naszym organizmie. Znaczne jego ilości znajdują się w płynach ustrojowych, ciele szklistym oka, w mazi stawowej, a także w skórze. Kwas hialuronowy podlega nieustannej regeneracji w organizmie – część ulega rozpadowi, a jego miejsce zajmują nowe cząsteczki. Wraz z wiekiem jednak ten proces jest coraz mniej efektywny. Konsekwencją jest utrata kwasu hialuronowego w skórze, co widoczne jest jako utrata nawilżenia skóry oraz pojawienie się pierwszych zmarszczek. Proces ten można cofnąć dzięki zastosowaniu iniekcji kwasem hialuronowym. Do celów zabiegów medycyny estetycznej kwas hialuronowy uzyskiwany jest w procesach biotechnologicznych z bakterii rodzaju Streptococcus. Pozyskiwana w ten sposób substancja jest w pełni biokompatybilna z ludzkimi tkankami i bezpieczna.

Nawilżające właściwości kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy jest substancją higroskopijną, co oznacza, że wiąże wodę w tkance. Jeden gram kwasu hialuronowego jest w stanie związać nawet 6 litrów wody. Wystarczy niewielka ilość tej substancji, aby uzyskać efekt głębokiego nawodnienia skóry, który utrzymuje się przez długi czas. W celu nawilżenia tkanki wykonuje się zabieg mezoterapii igłowej kwasem hialuronowym. Zabieg ten nie tylko nawadnia, ale też zapobiega utracie wody ze skóry. Nawilżające właściwości kwasu hialuronowego wykorzystane zostały również w kosmetykach. Dzięki temu można stosować go w codziennej pielęgnacji, sięgając po krem, maseczkę lub serem wzbogacone o tę nawilżającą substancję.

Wypełnianie kwasem hialuronowym

Higroskopijność kwasu hialuronowego nadaje mu właściwości wypełniające. Wstrzyknięcie niewielkich ilości w okolice bruzd lub zmarszczek przyczynia się do ich wypełnienia i spłycenia. Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki na Żoliborzu w Warszawie, przy pomocy kwasu hialuronowego można uzupełnić też większe ubytki tkankowe oraz podkreślić kości policzkowe, poprawić kształt łuku brwiowego, a nawet delikatnie skorygować kształt nosa lub brody. Popularnym zastosowaniem kwasu hialuronowego jest zabiegu powiększania ust. Efekty wypełnienia widoczne są niemal natychmiast i utrzymują się przez około 6-12 miesięcy.

Regeneracja skóry po iniekcji kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy ma również właściwości regeneracyjne i wspomagające gojenie. Dlatego skóra po zabiegach wypełniaczem szybko wraca do dobrej kondycji. Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego pod skórę pobudza proces produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu nawet po wchłonięciu się wypełniacza może utrzymywać się efekt liftingu twarzy. Zabiegi kwasem hialuronowym można regularnie powtarzać, aby przedłużyć jego działanie.

Rozważasz zabieg kwasem hialuronowym, ale nie wiesz, gdzie go wykonać? Kliknij tutaj po więcej informacji.

Comments are closed.