Podczas jazdy konnej należy zadbać nie tylko o siebie, ale również o zwierzę. Każdy właściciel konia musi zakupić dla niego odpowiednie akcesoria, dzięki którym będzie on mógł utrzymać m.in. zwierzę w dobrym zdrowiu. 

Dobre warunki bytowe

Jest to szczególnie ważna uwaga dla właścicieli koni – zawsze dbajmy o to, aby koń miał zapewnione dobre warunki bytowe. Co należy przez to rozumieć? Odpowiednich rozmiarów boks, gdzie koń będzie mógł na co dzień odpoczywać po jeździe. W samym boksie znaleźć się musi ściółka słomiana, torf lub wióry. Uwaga! Może i nie jest to najprzyjemniejsza sprawa, ale przynajmniej raz na tydzień podłoże konia należy wymieniać. Koń musi mieć w swoim boksie poidło. Rzecz konieczna, której nie można w żaden sposób pomijać. Oprócz tego w boksie musi znaleźć się worek na siano oraz żłob na pokarmy sypkie, a także lizawki solne, dzięki którym będzie mógł on zapewnić sobie odpowiednia dawkę minerałów.

Czaprak HKM i inne akcesoria

Skoro jesteśmy pewni tego, że koń ma zapewnione dobre warunki bytowe, to czas na zakup akcesoriów do jazdy konnej. Dopasowane siodło do potrzeb jeźdźca oraz czaprak HKM idą na pierwszy ogień. Siodło pomoże jeźdźcowi utrzymać się na koniu, a czaprak będzie chronić zwierzę przed otarciami. Nie zapominajmy o tym, że czaprak musi również pochłaniać pot konia, dlatego uważnie należy go dobierać. Wśród innych, przydatnych akcesoriów należy wymienić ogłowie, czyli tranzelkę lub uzdę, popręg, strzemiona i kantar – rodzaj uproszczonej uzdy). Jeżeli nie mamy pewności, co też może jeszcze przydać się koniowi, to zawsze warto zapytać. 

Comments are closed.