Szablony dekoracyjne to świetny pomysł na przeprowadzenie szybkiego liftingu mieszkania. Ich użycie zapewnia ciekawy efekt, który możemy osiągnąć w bardzo krótkim czasie. Ponadto miłośnikom majsterkowania z pewnością przypadnie do gustu praca z szablonem.

Naklejenie szablonów dekoracyjnych na ścianę

Jeśli planujemy malowanie wzorów na ścianach za pomocą specjalnych szablonów dekoracyjnych, powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie się do pracy.

Po pierwsze, jak w przy każdym malowaniu należy zabezpieczyć podłogę przed zabrudzeniem farbą. Następnie można przystąpić do nałożenia szablonu. Jeśli nie posiada od kleju, należy przymocować go do ściany za pomocą specjalnej, mocnej taśmy. Mocowanie do powierzchni jest bardzo ważne, gdyż nawet najmniejsze przesunięcie szablonu dekoracyjnego w trakcie malowania może zniekształcić wzór. Dodatkowo konieczne jest precyzyjne umieszczenie szablonu dokładnie w miejscu, gdzie zaplanowaliśmy dekorację. Jeśli szablon jest regularny, watro wspomóc się poziomicą, by wzór wyszedł prosto.

Gdy już ustalimy dokładną orientację, w której umieścimy szablony dekoracyjne, pora na przyklejenie ich do ściany. I tutaj zwróćmy szczególną uwagę, aby nie poruszyć ręką, przytrzymującą dopasowany do ściany szablon, w przeciwnym razie zmieni od swoje miejsce i może zaburzyć efekt końcowy.

Gdy już uda się perfekcyjnie przytwierdzić szablon dekoracyjny do ściany, możemy przystąpić do najprzyjemniejszej części pracy, czyli do samego malowania.

Malowanie z użyciem szablonów dekoracyjnych

Przygotowane podłoże do malowania to nie ostatnie wyzwanie, przed którym staniemy, zanim zaczniemy malować wzory na szablonach dekoracyjnych. Musimy mieć jeszcze pewność, że dysponujemy odpowiednim rodzajem i kolorem farby a także, że wybraliśmy stosowne narzędzie do jej rozprowadzenia po ścianie.

Do malowania można użyć zwykłej farby do ścian (zwróćmy uwagę, aby była dość gęsta), albo kupić specjalne farby akrylowe do szablonów dekoracyjnych. Jeśli więc dysponujemy resztką farby w odpowiednim kolorze, możemy ją z powodzeniem wykorzystać. Jeśli nie, zaopatrzmy się w dedykowane szablonom tubki z emalią. Są one sprzedawane w małych opakowaniach, dzięki czemu nawet tworząc wielobarwne dekoracje z szablonu, nie zostaniemy z kilkoma dużymi puszkami farby.

Teraz pozostaje wypełnić cały szablon farbą. Upewnijmy się, czy jedna warstwa wystarczy do uzyskania odpowiedniego efektu. Jeśli nie nałóżmy kolejną powłokę. Po wyschnięciu wystarczy oderwać taśmę zabezpieczającą, usunąć szablon i… gotowe!

Więcej informacji znajdziesz na stronie szablony dekoracyjne.

Comments are closed.