Nowoczesne dźwigary betonowe sprężone w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, ale pomimo tego w dalszym ciągu wiele osób nie wie, jak one powstają i jakie są ich największe atuty. W niniejszym artykule można znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
Czym są w rzeczywistości sprężone dźwigary betonowe?
Dźwigary betonowe sprężone w dużym skrócie mówiąc, to po prostu niezawodne elementy konstrukcyjne budynku, które wykorzystywane są przede wszystkim przy konstruowaniu stropów i dachów. Ze względu na bardzo wysoką wytrzymałość dźwigary betonowe sprężone wykorzystywane są do wznoszenia olbrzymich obiektów budowlanych. Nie oznacza to jednak wcale, że z ich potencjału nie można skorzystać przy mniejszych konstrukcjach.
Solidne dźwigary betonowe sprężone są bardzo wytrzymałe, dlatego też konstrukcje z nich wykonane nawet po wielu latach użytkowania zachowają swoje rewelacyjne parametry użytkowe. W Polsce pojawia się coraz więcej rzetelnych firm, które oferują dźwigary betonowe na indywidualne zamówienie. Jeżeli chodzi o ceny, to są one z miesiąca na miesiąc coraz niższe, dlatego też praktycznie każdy może pozwolić sobie na ich zakup. Wzrasta także liczba firm budowlanych, które specjalizuje się w stawianiu konstrukcji z dźwigarów betonowych sprężonych.
Szerokie zastosowanie
Dźwigary betonowe sprężone mają bardzo wiele zalet, dlatego też znalazły one szerokie zastosowanie we współczesnym budownictwie. Najczęściej dźwigary wykorzystywane są głównie do wnoszenia budynków produkcyjnych i magazynowych. Dzięki nim możliwe jest postawienie w krótkim czasie pokaźnych budynków użyteczności publicznej.
W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji można wybrać dźwigary betonowe sprężone o przekroju prostokątnym, kwadratowym i dwuteowym. W dzisiejszych czasach praktycznie wszystkie nowoczesne lokale usługowe i galerie handlowe oparte są właśnie na dźwigarach betonowych. Identycznie wygląda sytuacja jeżeli chodzi o ogromne biurowce.
Czym wyróżniają się elementy sprężone?
Elementy poddawane sprężeniu oparte są na specjalnych strunach, które są umiejscowione w dolnej części przekroju. W ten sposób możliwe jest zrównoważenie działania obciążeń konstrukcji od góry. Struny po wykonaniu zbrojenia przyciągane są z jednego bloku oporowego do drugiego. Jeżeli chodzi o naciąg poszczególnych cięgien to odbywa się on przed betonowaniem poprzez wykorzystanie zewnętrznych elementów oporowych.
Większość producentów do sprężonych elementów stosuje zwykłe sploty ze stali zbrojeniowej. Jeżeli chodzi o beton to wykorzystywane są materiały o klasie minimum C50/60.
Więcej informacji znajdziesz na stronie dźwigary betonowe sprężone.
Comments are closed.