W środowisku przedsiębiorców często można spotkać się z pojęciem MVP lub też minimum viable product. Wszyscy wychwalają tą wersję minimalnego produktu, ale czy zawsze jest to dobre rozwiązanie? Czas znaleźć na to odpowiedź. Oto kilka słów wyjaśnienia.

Eksperyment na konsumentach

Mvp development consulting to usługi jakie można zamówić w dzisiejszych czasach chociażby w firmie 10Clouds. To właśnie dzięki nim można dowiedzieć się, że MVP to tak naprawdę pewnego rodzaju eksperyment na pierwszej, docelowej grupie odbiorców. To oni otrzymują w ręce minimalne wersje produktu, pozwalając sobie na szybkie wyrażenie feedback. W czym to pomaga? M.in. w tym, że szybko można wprowadzić pewnego rodzaju ulepszenia, dzięki czemu szerokie grono odbiorców będzie zadowolone z tego, co później otrzyma. Idea MVP bardzo bliska jest learn start-up. MVP pozwala na to, aby powstały kolejne wersje produktu, jakie zawierają pewne udoskonalenia. Takie, które zawsze są bardzo starannie opracowane przez specjalistów czuwających nad całym procesem. MVP ma takie zalety, że bardzo często pomaga ograniczać koszta. W szczególności, jeżeli chodzi o produkcję takich wersji produktów, jakie wcale nie zostaną uznane przez konsumentów.

MAP – Minimum Awesome Product

Przedsiębiorca, jaki będzie zainteresowany MVP, powinien również zdobyć wiedzę o MAP. Właściwie to ten produkt swoje źródło ma w MVP. Co to dokładnie oznacza? Że tak naprawdę MAP to rozwinięcie minimum viable product. Nie dość, że ma się tu do czynienia z wersją minimalną, to użytkownik widzi inne, dodatkowe możliwości, które dosłownie mówiąc – powinny go oczarować. Pokazać, jakie wszystko jest awesome, czyli wspaniałe. Mowa chociażby tutaj o takich czynnikach, jak łatwość korzystania z aplikacji, czy też wygląd.

MAP vs. MVP

MAP oferuje opakowanie, którego nie ma MVP. Czy jednak to opakowanie jest zawsze koniecznością? Śmiało trzeba przyznać, że wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, z jakim dokładnie produktem ma się do czynienia. MAP to nadal wersja podstawowa, ale jednak generuje ona dodatkowe koszta. A nie każdy przedsiębiorca chciałby do nich doprowadzić. Dlatego MVP może okazać się absolutną koniecznością. Poza tym – MAP wymaga zdecydowanie więcej czasu na dopracowanie. MVP pozwala wypuścić produkt zdecydowanie szybciej na rynek, a co za tym dalej idzie – zebrać potrzebne feedbacki. Jak więc widać – obie wersje są dobre, ale ich zastosowanie należy rozsądzić już według swojego własnego sumienia. 

 

 

Comments are closed.