Pierścionek zaręczynowy jest ważnym symbolem dla zakochanych. W momencie założenia pierścionka dwoje ludzi jest złączonych obietnicą wspólnego życia do końca swoich dni. Wybranie tego jedynego pierścionka spośród ogromu prezentowanych w salonach  jubilerskich modeli nie jest najłatwiejszym zadaniem. Wśród najciekawszych, zyskujących na popularności modeli wyróżnić możemy pierścionki z tanzanitem. Co warto wiedzieć o pięknym i cennym kamieniu szlachetnym? 

Skarb Tanzanii

Tanzanit jest kamieniem szlachetnym o niebieskiej barwie, krystalicznej przezroczystości i pięknej brylancji. Jego nazwa wywodzi się od miejsca, w którym został odkryty, czyli Tanzanii usytuowanej we wschodniej Afryce. Przez badaczy sklasyfikowany został jako niebieska i przezroczysta odmianę zoisytu. Co ciekawe, początkowo tanzanit błędnie uznany został za odmianę szafiru. 

Mimo tego, że tanzanit nie jest tak twardy, jak diament, ceniony jest za swoją odporność na zarysowania. W kamieniach znaleźć można domieszki wanadu, strontu oraz chromu. Niektóre okazy po oszlifowaniu wykazują niezwykle ciekawy efekt kociego oka.

Dlaczego warto?

Biżuteria z tanzanitami urzeka swoją delikatnością. Osadzony w białym albo żółtym złocie kamień prezentuje się niezwykle elegancko. Nie mamy wątpliwości, że jego subtelny urok doceni każda miłośniczka niesztampowej biżuterii. Jedną z najbardziej popularnych fanek biżuterii z tanzanitem była Elizabeth Taylor.

Co ważne, naturalne zasoby tanzanitu są mocno ograniczone, co wpływa na wartość kamienia. Tanzanit jest kruszcem stosunkowo rzadkim, a jego wartość w przyszłości wzrośnie. Na stronie savicki.pl znajdziesz  więcej praktycznych informacji i ciekawostek dotyczących biżuterii. 

Comments are closed.